Vylepšete si svůj dům na kolech! Jaké jsou nejoblíbenější doplňky pro karavany?

Vlastníte karavan nebo obytný vůz a rádi byste si jej vylepšili? Žádný problém! Doplňky pro karavany totiž představují poměrně široký segment zboží, který po montáži sériový model promění ve skutečně nadupaný „domek na kolech“. Jakými prvky si příznivci karavaningu a kempingu vylepšují své „miláčky“ nejčastěji?

Klimatizace

Pro letní výlety se neobejdete bez klimatizace. Pokud ji váš karavan nebo obytný vůz nemá zabudovanou z výroby, vyplatí se zavolat do servisu karavanů a sjednat si její dodatečnou montáž, abyste se na dovolené „neupekli“.

Přípojka vody z řádu

Napojit se při kempingu na vodu z řádu? To není sci-fi, ale v zahraničních kempech celkem zaběhnutá praxe. Pokud po těchto místech cestujete, rozhodněte se vyplatí nechat si do karavanu nainstalovat přípojku; buď z boku, anebo pod podlahu. Nebudete se tak muset omezovat na vlastní zásoby.

Vnitřní nádrž na vodu

S vodou úzce souvisí i další populární doplněk pro karavany – vnitřní nádrž. Tu vám ve specializovaném servisu na požádání namontují včetně venkovní nálevky a čerpadla. Nádrže o objemu nejčastěji 70 l vám zajistí dostatek zásob vody pro dobu při projíždění mezi kempy.

Nosiče kol

Karavaning přímo vybízí ke spojení s cyklistikou; dojedete do kempu, zaberete si místo a potom vyrazíte na projížďku na kolech. Zvlášť, pokud vás na dobrodružnou dovolenou cestuje více, se vyplatí zainvestovat do nosičů kol, které se vyrábějí v různých provedeních a lze je nainstalovat na každý karavan, dodávku i obytné auto.

Solární panely

Populárním doplňkem pro obytná auta moderní doby jsou i solární panely, které vám umožní využívat všechny funkce auta i mimo kemp. Solární panely totiž přetavují sluneční záření na elektrickou energii, která se následně uchovává v trakčních bateriích různých kapacit.

Vlhkoměr

Karavany a obytné vozy často trpí nešvarem v podobě zatékání a tím pádem zvýšené vlhkosti. Bohužel, většina karavanistů na tyto problémy přijde až když v momentě, kdy si nezbytné opravy žádají desetitisícové investice. Doporučujeme proto vsadit na prevenci a obytný vůz či přívěs vybavit bezkontaktním profesionálním vlhkoměrem.

Elektrický pojezd

Významným způsobem si můžete usnadnit manipulaci s těžkým a velkým karavanem po odpojení od automobilu, pokud si do něj necháte v servisu nainstalovat elektrický pojezd. Prostřednictvím něj pak karavan posouváte z místa na místu poměrně zábavným způsobem a bez námahy – skrze dálkové ovládání.

Kdy také vyrazit do servisu pro karavany?

Doplňky na přání představují ten radostnější důvod, proč vyrazit do servisu pro karavany a obytné vozy. Logicky – jedete tam totiž dobrovolně. Obytná auta a přívěsy však ze své podstaty představují vozidla, která jsou náročná na údržbu a je potřeba jim dopřávat pravidelný servis. Do specializované opravny budete muset vyrazit zejména k zajištění:
  • revize plynu a elektroinstalace
  • opravy havarovaných karavanů
  • opravy spotřebičů a dalšího vybavení
  • ochranného nástřiku podvozku.
Profesionální servis karavanů vám ušetřit spoustu starostí - odborníci si poradí s montáží příslušenství i opravami všeho druhu.

Publikováno: 28. 05. 2019

Kategorie: Praktické tipy

Autor: Lucie Vlasatá