Kuchyň a obývák v jednom

Je velice moderní mít kuchyň propojenou s obývacím pokojem, protože tak dostanete velký a vzdušný prostor, který působí velmi krásně a zároveň vám tento prostor umožňuje trávit více času pospolu. Toto propojení má hodně moc výhod, ale samozřejmě, že jsou aspekty, které musíte zvážit.

Krásné, ale nepraktické

Kuchyň a obývací pokoj v jednom působí hodně krásně, ale má své nevýhody, které jsou poměrně nepraktické. Jednou z nevýhod je to, že když budete v kuchyni vařit nějaký oběd, tak vám půjdou všechny pachy i do obývacího pokoje, nepříjemné je to zejména pokud děláte nějaká aromatická jídla, například tvarůžky a podobně. Stejně tak je častým problémem právě to, že jde do kuchyně vidět. Může se stát, že si přijde návštěva a vy máte zrovna neumyté nádobí, v tomto případě jsou propojené prostory velkou nevýhodou, protože nebudete mít nepořádek kde schovat.

Jedna nebo dvě místnosti

Dalším velkým problémem je, jak se na kuchyň a obývák v jednom můžete dívat. Přestože jsou propojené, tak se mnoho lidí na to dívá jako na dvě samostatné místnosti a podle toho si to také zařizuje, ale při zařizování musíte myslet, že je to pouze jedna místnost a všechno vybírat tak, aby to společně ladilo, protože když si každou místnost zkombinujete zvlášť, může se stát, že budou každá v jednom stylu a nebude to vypadat moc pěkně.

Méně zdí, méně možností

Věc, na kterou byste neměli zapomenout je, že budete mít mnohem méně zdí k dispozici, což je na jednu stranu výhodou, protože dostanete otevřený a vzdušný prostor, ale na druhou stranu i zdi jsou potřeba, protože je zvykem dávat nábytek ke zdi. Když budete mít méně zdí, budete mít i méně nábytku a může se stát, že vám potom bude chybět úložný prostor.

Kompletní propojení

Pokud toužíte po propojení prostoru, musíte myslet na všechno a často jsou to i detaily, které si sami ani neuvědomíte, ale jsou poměrně podstatné. Důležitý je výběr podlahy, protože by měla být v propojeném prostoru jednotná, aby to vypadlo krásně, ale mnohdy je těžké vybrat si vhodnou podlahu, protože do kuchyně patří odolná, ideální jsou kachličky, kdežto do obývacího pokoje mnozí chtějí dřevěnou podlahu a podobně. Samozřejmě, že je mnoho možností, jak to vyřešit. Stejně tak je důležité promyslet si osvětlení, ideální je vytvořit si nějaké zóny, podle toho, kolik světla budete potřebovat na jakou činnost.

Zlatá střední cesta

Pokud chcete kuchyň a obývák v jednom, ale zároveň byste to nechtěli mít tak moc otevřené, existují možnosti, jak toho docílit. Můžete mezi kuchyní a obývacím pokojem udělat stěnu, která bude například jen do půlky místnosti, tak bude místnost stále otevřená, ale ne celá. Anebo můžete využít nějakou zástěnu nebo lze vytvořit i pomyslnou stěnu z nějakých dekorací, například z květin anebo akvária a podobně. Můžete si vytvořit i vlastní dekorace, například pomocí sady na malování podle čísel – květiny.

Obývák a kuchyň v jednom jsou otevřené, vzdušné, ale zároveň mají i své nevýhody.

Publikováno: 22. 08. 2021 / Aktualizováno: 31. 07. 2023

Autor: Lucie Vlasatá