Přírodní kámen zažívá v interiéru renesanci

Přírodní kámen se v současnosti, čím dál tím více, stává oblíbeným prvkem všude tam, kde chceme zdůraznit sílu a krásu přírodního materiálu. Právě díky svým vlastnostem je vhodný pro použití jak v exteriéru, tak v interiéru. Jelikož při použití v interiéru se eliminujeme problém s mrazem a přímým UV zářením, hodí se do něj všechny druhy přírodního kamene.

Využití přírodního kamene v interiéru

Nejčastějším výrobkům z přírodního kamene jsou kuchyňské pracovní desky. Běžně se však používá také na podlahy, parapety, obklady stěn, krbů či schodů. Například onyx je materiál, který při podsvícení vytvoří velmi zajímavý dekorační prvek. Těší se popularitě při dekorování stěn, barů a jiných prvků interiéru. Na povrchy, které jsou více fyzicky zatěžovány, jako je například kuchyňská pracovní deska, odborníci doporučují osadit žulové desky. U ostatních plochách je to spíše individuálně. Po žule je nejvíce používaným a vhodným materiálem mramor.

Výhody a nevýhody jeho použití

Hlavní výhodou přírodního kamene jsou technické vlastnosti materiálu: tvrdost, minimální pórovitost a barevná stálost. Pro lepší vysvětlení: přímo na žulové kuchyňské desce můžete krájet potraviny, zpracovat těsto a bez obav na ni vyložit byť horký pekáč, aniž se deska poškodila. V případě, že se rozhodnete měnit kuchyňskou linku, kamennou desku můžete použít na nové skříňky. Nevýhodou může být snad jen počáteční investice, která se ale později může změnit na výhodu (oproti jiným materiálům je téměř nezničitelná). Údržba a ošetřování kamene Pokud je kámen hned na začátku dobře naimpregnován, později na údržbu stačí běžný, neagresivní čisticí prostředek. Kameníci doporučují běžně dostupné přípravky na údržbu, které obsahují v menším množství i impregnační přípravek. Je však myslet na to, že pokud náhodou postavíte rezavý kus železa na světlý kámen, tak máte o problém určitě postaráno. Kámen je třeba řádně naimpregnovat. Tím se uzavřou jeho póry a čištění kamene je později mnohem jednodušší. Na opravu případného poškození existuje široký výběr lepidel, tmelů, čistících a jiných chemických prostředků. Poškození kamene však určitě svěřte do rukou odborníků, kteří ho umějí opravit tak, aby opět vypadal jako nový bez jakýchkoliv známek poškození.

Publikováno: 12. 07. 2017

Kategorie: Interiér

Autor: Veronika Kloudová

Tagy: přírodní kámen v interiéru