Jak si zařídit garsonku nebo malý byt?

Přestěhovali jste se do garsonky či jiného malého bytu a máte pocit, že v omezeném prostoru nic moc nevymyslíte? Nepropadejte panice a buďte kreativní – výsledek může předčit veškerá očekávání. Připravili jsme pro vás několik praktických tipů, které se vám budou hodit.

Využijte prostor na maximum

V garsonce sice není místa na rozdávání, ale to neznamená, že se vám do ní nic nevejde. Měli byste však začít přemýšlet jinak – pořiďte si nábytek, který jde spíše do výše než do šířky. Nebojte se skříňky stavět na sebe, a to i za cenu, že budete muset pro věci šplhat po štaflích. Zároveň se zbavte všech věcí, které nepotřebujete a jen se vám na ně práší. Ty nejméně důležité věci (kterých se ze sentimentálních důvodů nedokážete zbavit) dejte do polic a skříněk u stropu. Věci každodenní potřeby naopak nechte v dostupnějších místech. V menších bytech jsou velmi praktická tzv. úložná pódia. Aneb když už využíváte prostory pod stropem, proč byste nemohli ukládat věci i u podlahy? Pódia navíc umožňují volný průchod a lze na ně stavět i nábytek. Pokud se vám dané řešení nelíbí, můžete se přiklonit k alternativě v podobě vestavěného patra.

Nábytek a dekorace vybírejte střídmě

Bez nábytku se jistě neobejdete, ale rozhodně se vyhněte velkým skříním, které zaberou polovinu bytu. Obývací stěna by měla být vzdušná a decentní. Méně znamená v případě menšího bytu více. Co se týče barevného sladění, zvolte nábytek ve světlejší barvě. Pocit útulnosti může navodit přítomnost dřeva, případně stylový dřevěný dekor. Bytové dekorace a doplňky by neměly chybět ani v garsonce, ale skutečně by se mělo jednat jen o pár uvážlivě vybraných kousků.

Pozor na prosvětlení a barvy

Světlo a barvy rozhodují, nakolik bude vaše bydlení útulné. V podstatě jde o vůbec nejdůležitější kritéria, kterými byste se oři zařizování měli řídit. Centrální světlo by mělo prosvětlovat co nejvíce prostoru. Neváhejte ho doplnit několika dalšími zdroji světla po obvodu místnosti. Barvy volte tak, abyste dosáhli co nejvýraznějšího optického zvětšení místnosti. V praxi to znamená především světlé tóny.

Publikováno: 21. 11. 2017

Kategorie: Praktické tipy

Autor: Lucie Vlasatá

Tagy: jak zařídit garsonku | jak zařídit malý byt