Betonové žumpy a jejich využití

Ani v dnešní době není samozřejmostí připojení rodinných a bytových domů na centrální kanalizační síť. Přitom je nezbytné zajistit, aby odpadní vody neunikaly bez řádného vyčištění do volné přírody, kde by mohly znečistit a znehodnotit půdu, potažmo povrchové a spodní vody. Náhradním řešením, díky němuž se obejdete bez kanalizační sítě, představují betonové žumpy.

Přednosti betonových žump

Betonová jímka či žumpa má několik nesporných výhod. Především je zcela vodotěsná, pakliže je kvalitně postavená. Beton je vysoce odolným materiálem, takže betonová nádrž vydrží bez problémů desítky let bez nutnosti zásadních oprav a rekonstrukcí. U betonové žumpy oceníte snadnou údržbu a poměrně nízké pořizovací náklady. Stavební proces rovněž není nikterak složitý, přesto je vždy dobré se při realizaci žumpy obrátit na odbornou firmu. Tou je kupříkladu společnost Žumpy – STAV s.r.o. Nabízí rychlou montáž a garantuje spolehlivost svých produktů. K dispozici je i online cenová kalkulace.

Druhy betonových žump

Pro klasické rodinné domy, chaty a chalupy vám zpravidla postačí obyčejné jednokomorové betonové žumpy. Alternativu pak představují dvoukomorové betonové žumpy, u nichž se v první komoře nejprve usazují větší nečistoty, druhá pak slouží k vyčištění vody od jemnějších částic. Voda, která je zbavena usazenin, se dá následně vypouštět do povrchových vod. Výhodou druhé varianty je méně častá potřeba vyprazdňování, respektive vyvážení pomocí fekálního vozu, oproti jednokomorovým žumpám je však logicky dražší.

Pozor na objem betonové nádrže

Při výběru betonové žumpy je nutné hledět nejen na preciznost provedení, ale také na objem, který by měl odpovídat velikosti objektu, případně počtu členů v domácnosti. Jednokomorová betonová jímka má objem od cca 4m3, pořídit se však dají i mnohem větší modely. Také s tímto problémem vám zkušená firma dokáže efektivně poradit a najít nejvhodnější řešení.

Publikováno: 16. 03. 2021

Kategorie: Stavba a rekonstrukce

Autor: Lucie Vlasatá