Velké maličkosti pro zdokonalení vaší kuchyně

Konečně jste si našetřili na vaši vysněnou kuchyni a nedávno vám ji přišli namontovat. Avšak po měsíci jejího užívání začínáte přemýšlet, proč jste při jejím plánování nemysleli na to nebo ono? Dvakrát měř a jednou řež, určitě platí i v přeneseném smyslu při plánování kuchyně. Abyste po pár dnech jejího užívání neměly hlavu v smutku, dejte na následující rady, které jsme pro vás připravili s našim partnerem. Zkuste se na půdorys vašeho domu nebo bytu podívat kreativním způsobem a bez jakýchkoli omezení. Neberte v úvahu finance, rozvody ani stěny. Kde a jak by byla situována kuchyně? Zůstala by na původním místě? Někdy se stačí na daný prostor podívat z jiného úhlu a odkryjí se vám další možnosti. Pokud nechcete přemísťovat kuchyni do jiné části vašeho domu, možná postačí odstranit jednu příčku nebo jen zaměnit plné dveře za skleněné. Chcete-li z daného prostoru vytěžit co nejvíce, zkuste se poradit s architektem. Porada s odborníkem vám paradoxně v konečném důsledku může ušetřit finance, jakož i pomůže smysluplně rozvrhnout prostor a ušetří vaše nervy. Jakkoliv se rozhodnete, mějte všechno naplánované ještě před zahájením stavebních prací.

Jak je to s propojením kuchyně a obýváku

Otevřené kuchyně jsou v současnosti velmi oblíbené. Opticky zvětší prostor, působí vzdušně a nabízejí možnost jak být v dnešní uspěchané době více propojen s rodinou. Avšak před tím než zcela zrušíte zeď mezi kuchyní a obývacím pokojem, pravdivě si odpovězte na to, jaký jste pořádkumilovný. Nebude vám případný nepořádek v kuchyni vadit při návštěvě? Také nebudete vědět odizolovat pachy, hluk a teplo vzniklé při vaření. (Pachy a teplo se dají částečně eliminovat ventilací).

Rozvržení

Jelikož kuchyně má být v první řadě funkční, při jejím plánování vycházejte z vašeho životního stylu. Vaříte rádi, potřebujete hodně pracovního a úložného prostoru? Nebo jediné, co se ve vaší kuchyni vaří, je káva? Kolik členů má vaše domácnost? Chcete mít samostatný jídelní stůl nebo postačí vyvýšené sezení při ploše? Kuchyň s komorou nebo jen potravinové skříně? Při kuchyni s komorou musíte počítat pár metrů čtverečních navíc, ale určitě tam budete vědět uložit i předměty, které se běžně do potravinové skříně se šuplíky nevejdou. Také v ní bude o něco chladnější než je běžně v kuchyni, a tím pádem i v potravinových skříních.

Spotřebiče

Kvalitní spotřebiče představují velkou investici, proto si před koupí udělejte malý průzkum trhu. Zvažte poměr mezi cenou, kvalitou, hlučností a spotřebou. Neplaťte zbytečně za funkce, které na nich nebudete využívat. Také si ověřte, zda nekupujete zbytečně spotřebiče se dvěma stejnými funkcemi. Např. pokud uvažujete nad troubou, zjistěte, zda daný typ trouby nenabízí možnost ohřevu jídla. Potřebujete v takovém případě mikrovlnku? Resp. pokud trouba nabízí funkci gril, využijete naplno mikrovlnku s grilem?

Osvětlení

Dobré osvětlení v kuchyni je nezbytné. Uvažujte nad těmito třemi druhy: 1. denní světlo - zkuste ho dostat do kuchyně co nejvíce, 2. umělé světlo - důležité je mít dobře osvětlené hlavně pracovní plochy, 3. náladové / tlumené osvětlení dodává prostoru tu správnou atmosféru.

Zařízení

V kuchyni musíte počítat s několika zónami - pracovní, mycím, varnou a úložnou. Ideální je, pokud jsou mezi nimi co nejkratší vzdálenosti, abyste v kuchyni zbytečně mnoho nenaběhali. Také úložné prostory rozvrhněte maximálně prakticky - pečící plechy blízko trouby, nože při pracovní desce, šálky při rychlovarné konvici apod. Klasickým dolním skříňkám už odzvonilo. Nahradili je zásuvky, které jsou mnohem přehlednější, snáze se udržují a odkládací prostor v nich využijete na maximum.

Podlaha

Podlahu položte předtím než vám přijdou namontovat kuchyňskou linku. Totéž platí i pro obkladačky za pracovní deskou (v případě, že se pro ně rozhodnete). Tím, že se v současnosti jednotlivé prostory více otevírají a propojují, je hezké mít v celém prostoru stejnou podlahu. Jednoznačně na ni použijte materiál, který se snadno udržuje. Ať už to bude linoleum, plovoucí podlaha nebo dlažba. Rozhodně neuvažujte nad kobercem. Výběr je však jen a jen na vás.

Styl, dekorace a trendy

Určitě jste viděli spoustu inspirativních kuchyní. Nesnažte se však všechny tyto nápady uplatnit najednou ve své kuchyni. Vyberte si váš oblíbený styl a v tomto duchu zařiďte kuchyň od spotřebičů, přes zařízení až po doplňky. Používání vysoce lesklých materiálů, betonu a nerezu je dnes velmi moderní. Většina lidí však chce mít v kuchyni pocit domova. Použitím dřeva a imitace dřeva určitě nic nezkazíte. Myslete tedy nadčasově a zkuste si představit, zda i o pár let později se budete ve vaší kuchyni cítit příjemně.

Publikováno: 12. 09. 2019 / Aktualizováno: 29. 05. 2023

Kategorie: Interiér

Autor: Veronika Kloudová

Tagy: jak na kuchyň | jak vylepšit kuchyň