Jak odhlučnit byt v paneláku?

Při bydlení v paneláku se prostě musíte smířit s tím, že tam nejste vlastně nikdy sami. Výhodou je vstřícná sousedská výpomoc, když Vám doma něco dojde nebo si vzájemně ušetříte cestu pro zásilku na poštu. Někdy však může sousedův chronický kašel nebo dlouhodobá rekonstrukce v některém z okolních bytů, způsobovat hotové peklo. V takovém případě, místo šuntů do uší, popřemýšlejte raději o odhlučnění bytu. Možnosti, jak dojít k tiché domácnosti, jsou různé. Nabídka odhlučnění je vskutku široká.

Efektivní odhlučnění stropu vyžaduje spolupráci s okolními sousedy

Hluk se k nám nese nejčastěji od sousedů ve vyšších patrech. Chceme-li začít s odhlučněním stropu, je nutné poprosit sousedy o možnost zapuštění akustické izolace do jejich podlahy. Náhradní variantu zastupují také speciální akustické desky a pásy, které přenos nežádoucích zvuků i souvisejících vibrací výrazně utlumí. Pokud dohoda mezi sousedy z nějakého důvodu není možná, nezbývá než odhlučnit vlastní strop. Nejčastěji prostřednictvím stropních podhledů.

Odhlučnění stěn zmenší prostor vašeho bytu

Pro maximální pohodlí odhlučnění stropu určitě nestačí. Větší klid zajistí vhodně zvolená akustická izolace stěn. Nevýhodou je, že se montáž akustických desek na zdivo, což pochopitelně zmenšuje životní prostor. Proto si důkladně rozmyslete, co je pro vás důležitější, zda absolutní klidová zóna či větší prostor navzdory zvukům.

Izolace podlahy zamete stopy po nepříjemných krocích

Izolace podlahy vás konečně zbaví dohad ohledně dupání, běhání či zvuků při hraní si s dětmi a domácími mazlíčky. Nejspolehlivější je montáž kročejové izolace, jenž vytvoří odstup 5 – 10 cm. Nejméně náročnou izolaci podlahy však představuje měkký huňatý koberec. Ostatní prostory tak jednoduchou variantu bohužel nemají. Nenechte si však ovlivňovat život nadměrným hlukem.

Publikováno: 19. 02. 2020

Kategorie: Stavba a rekonstrukce

Autor: Lucie Vlasatá