Z čeho by měla být vyrobena vitrína pro sběratele?

Vitríny uchovávají vysokou hodnotu předmětů, které sbíráme. Někdo se zabývá sběrem motýlů, jiný zase oceňuje historické artefakty, numismatiku, nebo třeba oděvy a módní doplňky. Pro všechny tyto předměty potřebujeme optimální podmínky.

Když se sběratelství bere vážně

Každý z nás již dospěl do situace, kdy si pro svou sbírku nepřeje jen omšelé krabice nebo velmi málo reprezentativní prostory a úschovná zařízení. Prosklené výstavní systémy se stávají nedílnou součástí profesionálních sbírek, kde si přejeme skutečně zachovat hodnotu vystavovaných předmětů. Vitrína pro sběratele se ale dá sehnat v celé řadě provedení, ale také především materiálů. Na co se zaměřit a na co si dát pozor?

Dřevo není vhodné z mnoha důvodů

Jako první nás samozřejmě napadne pořídit si vitríny z přírodního materiálu. Vždyť dřevo se zdá být přírodním, ekologickým a obnovitelným zdrojem, tudíž ideální možností pro umístění naší sbírky. Na první pohled se sice jedná o dobrou možnost, při podrobném zamyšlení už ale tak nadšení nebudeme. Dřevo totiž podléhá poměrně dost velké škále změn. První z nich je faktor neustálého sesychání materiálu. Pokud bylo na vitrínu použito dřevo, které nemělo ideální vlhkost, bude ještě pracovat. Co to znamená? Pro vás například to, že během několika měsíců se vám již nepodaří zavřít dvířka vitrínky, že bude dovnitř netěsností proudit nejen prach, vzduch, ale také vlhkost a různí škůdci. Vaše sbírka je tedy v ohrožení.

Hliník a sklo se osvědčují

V současné době se nejvíce používá osvědčená kombinace materiálů. Hliník představuje trvalou hodnotu. Nemění se ani působením času, ani nepracuje s vlhkostí. Spolu se sklem uzavře současný stav vystavovaného exponátu a nepustí k němu vlhkost, ani nevítané škůdce. Jedná se o materiál, který se používá v interiéru i exteriéru. Hliník a sklo uzavřou prostor, ve kterém se bude nacházet vystavovaný předmět a uchrání jej tak od působení vnějších vlivů.

Publikováno: 28. 07. 2022

Kategorie: Praktické tipy

Autor: Lucie Vlasatá