Jak správně vybrat oběhové čerpadlo?

Vyu

Oběhová čerpadla lze rozdělit do dvou hlavních kategorií – na stará tříotáčková neboli třístupňová čerpadla a moderní elektronická oběhová čerpadla. Pokud vám dosloužilo zařízení staršího data výroby, tzn. tříotáčkové čerpadlo, můžete si ho nechat opravit. Oprava je sice levnější než zbrusu nové čerpadlo, nicméně z hlediska celkových nákladů je provoz starého čerpadla mnohem dražší a z dlouhodobého hlediska je mnohem výhodnější pořízení elektronické varianty.

Od roku 2013 je navíc na území EU zakázán prodej starých tříotáčkových čerpadel a možná je pouze oprava. Prodejci mohou nabízet pouze zařízení v energetické třídě A.

Elektronické oběhové čerpadlo je kvalitnější, úspornější a efektivnější než starý typ, nicméně v praxi samozřejmě rozhodují parametry konkrétního zařízení. V zásadě záleží na technických parametrech projektu (budovy), pro který je oběhové čerpadlo určeno. Zjistěte, jaký je objem topného systému a přečerpávané kapaliny, plochu podlahového topení nebo počet topných těles (radiátorů). Na základě těchto parametrů zvolte odpovídající výkon (max. výtlačná výška čerpadla), rozteč a průměr připojovacích závitů. Některé systémy vyžadují i několik oběhových čerpadel.

K nejúspornějším zařízením patří oběhová čerpadla značek jako Grundfos či DAB. Najdete je v nabídce specializovaného prodejce RedEd.cz, který poskytuje odborné poradenství. Nechte si od kvalifikované zákaznické podpory doporučit optimální řešení dle vašich požadavků – budete mít jistotu, že nešlápnete vedle.

Publikováno: 11. 01. 2021

Kategorie: Praktické tipy

Autor: Lucie Vlasatá