Vhodně zvolené osvětlení vytvoří nevšední atmosféru
Pomocí kombinace různých bodových světel a menších svítidel, můžeme v bytě vykouzlit okouzlující dojem a jedinečnou atmosféru. Stačí jen vědět, jak na to. Nejlepší účinek dosáhneme tehdy, pokud budeme jednotlivé světla správně kombinovat. Pokud to místnost i jen trochu dovoluje, měli bychom mít v interiéru kromě stropního osvětlení, místo i pro stolní lampy, stojící a neměli bychom se bát ani umístění pár bodových světel. Útulné místečko si můžeme udělat tak, že zkombinujeme stolní lampu s hořícími svíčkami. Pokud toužíme po eleganci a optickém zvětšení místnosti, pak stačí, když do místnosti umístíme jedno zrcadlo, které pověsíme na stěnu, nejlépe je, pokud je menší a kulaté a po jeho stranách umístíme dvě nástěnná svítidla.
Další důležitou věcí je, abychom využili techniku vrstvení. Je oblíbená nejen v oděvním průmyslu, ale i ve světě bydlení. Tato technika je velmi efektivní a zároveň i jednoduchá. Rozdílnost vrstvení oblečení a svítidel je taková, že nebudeme vrstvit jednotlivé kousky oděvu, ale sáhneme po různých svítidlech a stínech, které nám tato světla vyzařují. Lamy a bodová svítidla stačí umístit v místnosti tak, aby světlo v nich vycházelo z více směrů. Na různých místech v pokoji se tak budou spojovat různé druhy světel z různých bodů v místnosti, a tím se vytvoří mnohem měkčí a příjemnější atmosféra. Každý druh osvětlení by však měl mít svůj vlastní vypínač, abychom si sami mohli měnit světelné schématu podle naší potřeby.
Pohrát bychom se měli i se stmívači a také netřeba zapomenout na kombinaci i přirozeného světla, které dopadá přes naše okna, či kombinaci hořících svíček. Velmi důležitým prvkem v svítidle, je samotná žárovka. Na každém svítidle by měla být uvedena maximální spotřeba žárovky, kterou do něj můžeme umístit. Silné žárovky bychom neměli umisťovat všude, zcela postačí tam, kde jejich nutně potřebujeme. Všude jinde stačí, když umístíme slabší varianty. Každá místnost vypadá lépe se slabší žárovkou, než s takovou, která je nepřirozeně světlá. Kouzlit se světlem můžeme i jednoduše v koupelně. Pokud v ní máme umyvadlo se zrcadlem a k tomu skleněnou poličku, je přímo nezbytností, abychom tu měli umístěno i bodové osvětlení.
Pokud máme umyvadlo ve tvaru misky, které stojí na poličce, ideální je, pokud dvě bodová svítidla umístíme po jeho dvou stranách. Zde bychom však měli použít bodovky, které jsou kryté a jsou přímo určené do koupelny či kuchyně. Místo silného stropový svítidla nás při ranní hygieně probudí jemné osvětlení. Symetrie ve světě svítidel je také dost důležitá. Právě díky ní můžeme vystavit výrazné svítidla, které potěší naše oči a navíc docílíme efekt zvýraznění prvku, jehož chceme. Stačí, když umístíme dvě elegantní stolní lampy na komodu za naši pohovku. Pokud jejich zhasneme, celkový efekt bude vypadat skvěle, po jejich rozsvícení totiž orámují naši sedačku a zvýrazní tak celé místo, oproti zbytku obývacího pokoje.
Ostatní světla můžeme klidně nechat ztlumené. Podobně můžeme zvýraznit i krb. Stejně k němu můžeme umístit i stojící lampy. Skvělé je, pokud prostřednictvím správného osvětlení docílíme v místnosti i určitou harmonii. Právě tímto se zabývá čínské učení feng - shui. Pomocí tohoto učení, můžeme docílit celkovou harmonii v našem bytě a odstranit různé rušivé prvky. Podle učení bychom se měli vyhýbat svítidlům, které vrhají příliš velké stíny, či příliš blikají v místnostech, kde jsme během dne aktivní. Také je velmi nevhodné, pokud svítí na počítač. V ložnici bychom se měli vyhnout stropnímu svítidlu a místo toho zvolit světla, které budou působit intimní. Existuje pár triků, které nás vysvobodí z nudy v této místnosti, protože většina z nás má zde umístěny lampy na nočním stolku a to je asi tak všechno. Přednost bychom měli dát tvarově a designově zajímavým kouskem. Pokud nemáme dost místa pro tradiční lampičky na nočních stolcích, můžeme sáhnout po závěsných svítidlech.
Případně můžeme svítidlo umístit za postel. Pokud chceme zvýraznit poličky z dekorativními věcmi, měli bychom do jejich spodní strany zapustit bodová světla. Nejlépe vyniknou na policích, kde máme umístěny skleněné předměty, či vázy, případně sklenice. Není třeba se bát kombinaci různých barev skla, protože světlo se od nich bude odrážet a tak osvětlíme i jiné předměty v místnosti. Takto můžeme osvětlit i poličky ve vitríně. Pokud jsme mladí a blázniví, můžeme si do bytu umístit i světelné řetězy. Docílíme tak v bytě mladickou atmosféru a kromě toho vypadají báječně. Pokud se tyto svítidla nepřehřívají, můžeme je klidně umístit i na gauč. Jediné, čemu bychom se měli vyhnout je kombinaci různých barev a různým blikajícím efektem. Ty se skvěle hodí na Vánoce, ne na všední dny. Pokud doma nemáme zajímavá designové místa, která bychom vhodným svítidlem rádi vyzvedli, můžeme si je jednoduše vytvořit. Na podlahu si můžeme například umístit velkou rostlinu, která bude působit dost dramaticky, pokud za ni na podlahu umístíme bodové osvětlení. Pokud máme doma zajímavý šperk, můžeme ho umístit na skleněný stůl a zespodu ho osvětlit pomocí jedné bodovky. Ještě dříve, než si vybereme vhodné svítidlo, je dobré, abychom se zamysleli, které z velkého množství vyhovuje právě nám.
Designová svítidla jsou v mnoha provedeních a nejčastěji se prodávají bodová světla pro takový druh osvětlení. Nábytkové bodovky se jednoduše zapustí přímo do nábytku, nástěnné a stropní se umístí do stropu či stěny. Zajímavé je, pokud jimi zvýrazníme jeden bod. Do podlahy se instalují nájezdové bodovky, které jsou podobné jako v exteriéru. Můžeme si sehnat i pevné tyče s reflektory a také nezabudovatelné bodové osvětlení. Designově velmi zajímavě působí řada umístěných bodových světel na podlaze. Bodovky házejí na podlahu rozptýlené světlo, můžeme je dokonce umístit i na schody, nejlépe na každé třetí či čtvrté schodiště.
Publikováno: 12. 11. 2016
Kategorie: Praktické tipy