Neničte si své klíče, aneb jak si sami nejčastěji ničíme své klíče

Klíče jsou nezbytnou součástí našeho každodenního života. Otevírají nám dveře do domovů, aut, kanceláří a mnoha dalších míst. Přestože jsou navrženy tak, aby vydržely každodenní používání, často si je ale nevědomky sami ničíme vlastními zlozvyky. Toto jsou způsoby, jakými si nejčastěji ničíme klíče. Děláte je také?

1. Používání klíče jako švýcarského nožíku

Aneb klíč jako takový univerzální švýcarský nožík, který máte neustále po ruce. Klíče přímo svádí například k otevírání balíčků, jako šroubováky, otvíráky láhví nebo dokonce jako nástroje k vyšťourání něčeho z těžce dostupných míst. Klíče na takové používání opravdu nejsou stavěné a můžou se poškodit nebo ohnout. Kvůli tomu se vám pak s nimi může špatně odemykat nebo dokonce se můžou dokonce zaseknout v zámku. A i když to zámečník v Čelákovicích i jinde dokáže snadno opravit, je to zkrátka zbytečné.

2. Neopatrné zacházení

Ano, klíče jsou sice z kovu a něco vydrží, ale právě kvůli této myšlence s nimi mnohdy zacházíme velmi neopatrně. Často nám padají z kapes nebo kabelek na dlažbu a pak je tady takový nešvar, házení klíčů z oken. Při tom si doslova koledujeme o jejich zlomení. Zároveň na jejich pevnost nesázejte ani při odemykání. Pokud vám zámek nejde hladce otevřít, nepoužívejte hrubou sílu, protože jinak se můžou v zámku zlomit. A to nemusíte být zrovna Herkules.

3. Používání poškozených klíčů

Klíč je sice trochu ohnutý, ale co. Ohnu ho zpět, a když to jde, pokračuji v jeho používání? Tak úplně ne, používáním ohnutých nebo jinak poškozených klíčů riskujete jejich další poškození, jeho zalomení nebo i poškození celého zámku. Když si všimnete, že je klíč nějakým způsobem poškozený, je lepší ho nechat co nejdříve opravit nebo vyrobit nový. To dokáže zámečník v Čelákovicích nebo i jiný ve vašem městě klidně na počkání.

4. Vystavování extrémním teplotám

Klíče vystavené extrémním teplotám, ať už velkému horku nebo mrazu, mohou být náchylné k deformaci. Snažte se klíče zbytečně nenechávat dlouhou dobu na přímém slunci nebo v mrazu. Pokud už se tak stane, buď pak při jejich následném používání opatrní, alespoň do té doby než se jejich teplota vrátí do normální míry.

5. Přitahování dveří za klíč

Tak tento zlozvyk si osvojila spousta lidí. Když zrovna nemáte volné obě ruce a potřebujte zároveň otočit klíčem a otevřít dveře, je to ten nejjednodušší způsob jak si dveře otevřít. Tento zvyk může na první pohled sice vypadat jako neškodný a pohodlný způsob, jak si otevřít dveře, ale ve skutečnosti může způsobit poškození jak klíče, tak zamykací vložky.

Bez klíčů se nedostaneme domů, nezamkneme za sebou dům, neodemkneme auto, bránu, vstup nebo skříňku v práci,… Klíče jsou zkrátka nezbytnou součástí našeho každodenního života a zaslouží si, abychom se k nim tak i chovali. Protože jejich skutečnou důležitost si často uvědomíme až ve chvíli, kdy se poškodí a musíme volat zámečníky.

Publikováno: 28. 02. 2024

Kategorie: Praktické tipy

Autor: Jakub Novotný