Řízené větrání vám umožní ušetřit a zbavit se plísní a vlhkosti

Větrací systémy s rekuperací tepla se stávají stále běžnější součástí novostaveb a rekonstruovaných domů. Jaké výhody vás čekají a proč byste si je měli pořídit i vy? Komfortní řízené větrání se zpětným získáváním tepla je velmi efektivní metodou, která vám pomůže ročně ušetřit tisíce na nákladech za topení a zároveň vám pomůže zajistit komfortnější a zdravější bydlení.

Výhody, které se vyplatí

Jednoznačně platí, že dokáže zvýšit komfort bydlení i u dobře zateplených bytů. Dříve se větrání trochu ignorovalo, protože hlavní bylo dům efektivně zajistit vůči únikům tepla. Chybělo ale přirozené větrání a s tím přicházely další problémy. Pokud se ale podaří větrat jinak než okny, je možné stále si užívat čerstvého vzduchu a šetřit energie. Kolik tepla ušetříte? Klíčové je vědět, jaké má dům tepelné ztráty. Jestliže je dobře utěsněný a zateplený, pak je možné snížit tepelnou ztrátu klidně až o 90 %. V běžných moderních domech dokáže efektivní a správně instalovaný větrací systém ušetřit 30–50 % tepelné energie potřebné na vytápění.

Pokud to jde, volte centrální systém

Existují dva typy provedení – centrální systém a decentralizovaný systém. Pokud máte možnost, volte ten centrální, jelikož je výkonnější a má větší výkonovou rezervu. Centrální jednotka také umí pracovat stejně dobře i v oblastech, kde teploty v zimě padají skutečně nízko.

Existují nějaké nevýhody?

Větrací systém je technické zařízení, a proto je především nutné větrací systém správně navrhnout, správně používat a správně udržovat. Jestliže se všechny tyto předpoklady dodrží, není třeba obávat se žádných potíží. Problémem nebývá ani hluk. Moderní přístroje už jsou navrhovány tak, aby způsobovaly co nejmenší hlučnost a dnes tedy není třeba obávat se, že by vás rušil provoz zařízení ze spánku. Nevýhody se tedy hledají skutečně velmi těžko.

Publikováno: 28. 12. 2021

Kategorie: Praktické tipy

Autor: Lucie Vlasatá