Víte, jak správně vybrat trampolínu?

Trampolíny si v poslední době užívají velké popularity a stále přibývá zahrad i hřišť, kde se s nimi lze setkat. Trampolín ale existuje mnoho typů, z nichž každý se chlubí tou či onou unikátní vlastností. Není proto snadné se v široké nabídce produktů vyznat a při výběru zvolit opravdu tu pravou. Jak tedy k výběru trampolíny přistoupit? Na jaké otázky se ptát a kterými odpověďmi se nenechat napálit?

Proč si trampolínu pořizuji?

Ačkoliv to nemusí být pro neznalého člověka zřejmé, trampolína je široký pojem a existuje jich několik druhů podle účelu, ke kterému si je pořizujeme. Tím nejžádanějším je venkovní trampolína na zahradu nebo dětské hřiště. Ty se vyznačují průměrem okolo tří metrů a vždy je třeba dbát na to, aby okolo nich byla ochranná síť. Menší trampolíny do dětských pokojů síť většinou nemají a jejich průměr bývá okolo 1 m. Speciální třídu potom tvoří trampolíny sportovní, pro závodníky věnující se jumpingu, krásnému sportu, který pronikl i na Olympijské hry. Velikost a nosnost potom volíme podle toho, jaké využití pro trampolínu plánujeme.

Materiál a provedení

Celým procesem výběru trampolíny se jako červená nit vine obecné pravidlo – nešetřit na kvalitě. V případě trampolíny jde o bezpečnost a zdraví uživatelů a je tedy třeba dbát na kvalitu materiálů i provedení. Z tohoto důvodu vždy volte ocel, nikoliv hliník. Ocel je pevná, odolná rozmarům počasí a pravděpodobnost jejího poškození je mnohem nižší než v případě méně odolného hliníku. Je třeba také prohlédnout celou konstrukci a především sváry. Jakákoliv trhlina nebo prasklina může velmi brzy vést ke ztrátě stability celé trampolíny. Ocel je pak ideálním materiálem i pro pružiny. Zapomínat nemůžeme ani na ochranný kryt pružin na trampolínu.

Další kritéria

Mezi další kritéria výběru trampolíny patří dostatečná stabilita, tj. minimálně čtyři opěrné nohy, u větších trampolín alespoň šest, kvalitní materiál odrazové plochy či dostupnost náhradních dílů. Trampolína může nabídnout spoustu zábavy, vybírejte jí však pečlivě.

Publikováno: 25. 02. 2018 / Aktualizováno: 29. 05. 2023

Kategorie: Praktické tipy

Autor: Lucie Vlasatá

Tagy: jak vybrat trampolínu