Když volá zahrada

Předjaří je dobou, kdy pomalu míza začíná proudit kmeny a větvemi, kořeny se chystají opět rozrůstat a některé stromy a keře už snesou prořezání. Konkrétně takovými stromy jsou jabloně a hrušně. Ještě před příchodem vegetativního období se ale můžete pustit i do angreštů nebo vinné révy.

Správný řez a výběr větví je klíčem k úspěchu. Ve vašem případě tedy bohaté úrody. Mladé stromky mají výchovný řez, každý strom jistě ocení „zformování koruny“ a starší zase zmlazení.

V únoru a březnu jsou koruny stromů stále holé, takže můžete jednodušeji určit, kde řez provedete. U jabloní je velmi prospěšné odstranění vzpřímeně rostoucích výhonů zvaných také „vlků“ a obvykle i výhonů, které příliš zahušťují korunu. Vždy je dobré si ale prostudovat informace konkrétně o odrůdě právě vašich jablek.

Důležitý pro správný řez je i správný pomocník, díky kterému bude prořez proveden přesně a ani si nebudete muset kvůli tomu brát štafle. Pomohou vám bateriové nůžky na větve Kärcher TLO 18-32 Battery. Pevná, ostrá, dvojitá čepel nůžek odstřihne větev o průměru až 3 cm čistě a přesně. Nůžky jsou konstruovány tak, aby s nimi bylo možno dosáhnout i na větve ve větší výšce, doslova protáhnou vaši ruku až o 91 cm, čímž pohodlně provedete řez až ve výšce cca 2,5 m. Nemusíte proto používat štafle a budete pohodlně pracovat ze země. Nůžky jsou navíc vybaveny šikovným hákem, kterým  snadno uvolníte odstřižené větvě z koruny stromu. Baterie 18 V / 5 AH vydrží na jedno nabití až 750 řezů, což je pěkná řádka stromů. Baterii je možné použít i pro další zahradní stroje Kärcher na platformě 18 V. Tyto nůžky se mohou stát důležitým pomocníkem, který vám usnadní řez stromů po celý rok.

Pokud se chcete dozvědět ještě více o pomocnících Kärcher, klikněte na www.karcher.cz nebo www.svetcisteni.cz.

Publikováno: 03. 02. 2022

Autor: Lucie Vlasatá