Majetek v suchu? Bez kvalitního pojištění to nepůjde!

Větru, ohni i vodě stačí jen pár minut a napáchají nehorázné škody na majetku. Ale nejsou to jen živly, které každodenně řádí. Rizikem jsou také vandalové nebo přímo zloději, kteří si mohou vyhlédnout právě vaši nemovitost k návštěvě. Jak svůj majetek chránit, aby se v případě nepříjemné události vše rychle vyřešilo? Na co dát pozor a jak se vyhnout podpojištění?

Základem je majetkové pojištění

Nejdůležitější ochranou majetku je pojištění a ne zámky, jak se mnozí lidé domnívají. I ten nejlepší zámek lze totiž s trochou šikovnosti prolomit a zloději si nedělají hlavu ani z nainstalovaných kamer a zabezpečovacích systémů. Obdobně mohou způsobit škodu přírodní živly, které neznají hranice ani zámky, a dokáží napáchat milionové škody. Na pojištění majetku je tak nutné myslet včas a nemovitost by si každý měl správně a kvalitně pojistit. Základem jsou dvě pojištění, nemovitosti a domácnosti, které se nabízejí.

Nemovitost versus domácnost

Nemovitost lze chránit dvěma základními pojistkami, jedna se týká nemovitosti, druhá naopak domácnosti. Často se v těchto pojmech chybuje, ale stačí si představit dům nebo byt jako krabici. Při otočení vzhůru nohama vše, co zůstane pevně spojeno, jako jsou zdi, střecha, rozvody, podlahy a další součásti, se týká pojištění nemovitosti. Oproti tomu vše, co spadne dolů, se týká domácnosti. Jedná se o nábytek, elektroniku, vnitřní vybavení včetně osobních věcí, sportovního vybavení nebo cenností. Ideální je kombinace těchto pojištění, přičemž na kalkulačce majetkového pojištění snadno zjistíte, kolik stojí roční pojistné.

Bez rizika podpojištění

Velkou výhodou komplexního pojištění je krytí základních i katastrofických rizik v ceně. Pojistka tak kryje rozbití skla z jakékoli příčiny, zkrat na elektromotorech i elektroniku bez stanoveného limitu. Současně nehrozí riziko podpojištění, protože pojistná částka se vypočítává paušálně na základě metrů čtverečních plochy. Při pojistné události nedojde ke krácení plnění a rodina může být v klidu. Doslova, součástí pojištění je totiž i takzvaná pojistka na blbost, která se vztahuje na všechny členy domácnosti včetně domácích zvířat vyjma psů a koní, které lze ale připojistit zvlášť.

Publikováno: 29. 10. 2021

Kategorie: Domácí finance

Autor: Lucie Vlasatá