Když je zapotřebí tlak aneb Jak správně vybrat kompresor

Co mají společného pneumatické nářadí, bazény, pneumatiky a pivní soudky? Aby fungovaly tak, jak se od nich očekává, potřebují dostatečný tlak vzduchu. Ruční nebo dokonce ústní pumpičky už naštěstí dávno odvál čas, neboť moderní doba přeje moderním řešením. Mezi ně patří i kompresory, jejichž správnému výběru věnujeme následující řádky.

Vyberte odpovídající typ, princip fungování i mazivo

V současné době nenaleznete jediný univerzální kompresor. Každá z nabízených variant exceluje v jiných oblastech. Prvotní volba spočívá v rozhodnutí mezi bezzásobníkovým (foukání míčů, bazénů či pneumatik) modelem a kompresorem s tlakovou nádobou (pneumatické nářadí, čepování piva, zdravotnictví). Ve druhém kroku se dostává ke slovu samotný princip fungování zařízení. Rozhodujte se podle množství potřebného vzduchu a intervalech spínání kompresoru. V současné době nabídka čítá dva základní mechanismy:
  • Pístové kompresory – menší kapacita vzduchu, možnost neomezeného vypínání a zapínání, nutnost občasných přestávek
  • Šroubové kompresory – pro nepřetržitou dodávku velkého množství stlačeného vzduchu, časté vypínání negativně ovlivňuje životnost
Závěrem se musíte vyslovit pro druh maziva. Klasický a levný olej nachází skvělé uplatnění všude tam, kde si nemusíte lámat hlavu s hygienickými normami. Naproti tomu v potravinářských a zdravotnických provozech vám nezbude nic jiného než zvolit dražší bezolejové provedení.

Mějte vzduchu tak akorát pro všechno, co je zapotřebí

Asi vás nemusíme poučovat o tom, nafoukání míče vyžaduje trochu jiné množství a tlak vzduchu než mohutný NC stroj v továrenském provoze? Před nákupem se dobře zamyslete nad účelem nákupu kompresoru a tomu přizpůsobte konečnou volbu. Cena totiž roste úměrně k litrům vzduchu předaným za minutu. Dobře se zorientujte v následujících základních intervalech:
  • Do 150 l/min. – pro huštění pneumatik, míčů, bazénů, domácí použití s kutilským náčiním
  • 150–250 l/min. – do domácích dílen a na montáže, stříkání malých ploch, sponkování
  • 250–500 l/min. – do profesionálních dílen, napájení většiny NC strojů, stříkání středně velkých ploch
  • Nad 500 l/min. – do továrenské provozy, pískovací práce, pro veškeré pneumatické nářadí
Nebojte se zachovat si dostatečnou rezervu, ale nebuďte zbytečně velkorysí. Jestliže máte dílnu vybavenou jen jednoduchými pneumatickými nástroji, asi nepotřebujete stejný kompresor jako soused – profesionál.

Pravidelná a poctivá údržba zajistí dlouhou životnosti

Ano, díky vhodné údržbě prodloužíte životnost stroje i o několik let. Snažte se proto ji v žádném případě nezanedbávat a přistupujte k ní v pravidelných intervalech. Prováděné úkony se liší s ohledem na typ kompresoru a mazivo. Neopomíjejte odkalování tlakových nádob, kdy odstraníte nečistoty usazené v jejich útrobách. K tomu slouží speciální ventil na těle tlakové nádrže. Je-li mazivem olej, postarejte se o udržení jeho hladiny v limitech stanovených výrobcem. Každých 100–300 hodin se též doporučuje kompletní výměna za novou kapalinu.

Publikováno: 29. 06. 2019

Kategorie: Praktické tipy

Autor: Lucie Vlasatá