Feng Šuej: Zařiďte si domov tak, abyste se v něm cítili dobře

Věnujete čas, péči, snahu, nápady a peníze na zkrášlení svého domova? Je přece přirozené, že se doma chceme cítit příjemně a uvolněně. Investujeme do toho mnoho času a přesto to není to pravé ořechové? Pak se pohodlně usaďte, vezměte si šálek kávy nebo čaje a pozorně si přečtěte tento článek. Nikdo z nás nemusí věřit na toto čínské učení, přesto pokud si zařídíme náš byt podle několika typů z tohoto učení, můžeme se cítit báječně. Nejde o žádná striktní pravidla, ale o uplatnění dávných zkušeností, které najdeme i v jiných starodávných kulturách. Pokud ale chceme dodržet všechny zásady Feng Šuej pak musíme mít na paměti, že to není úplně jednoduché. V následujících řádcích vám nabídneme pár rad, jak postupovat při zařizování domova, či výstavbě rodinného domu v souladu s tímto učením. První důležitou věcí je, abychom se s učením vnitřně ztotožnili a neustále na sobě pracovali vnitřně pracovali. Při partnerech je důležité, aby toto učení přijali oba a aby se Fen Šuej stalo součástí jejich běžného života. Dnes najdeme i specializované firmy, které nám zařídí byt, či stavbu domu podle tohoto učení. Pokud přemýšlíme o stavbě rodinného domu, měli bychom dát na naše vnitřní pocity. Pokud nás daný pozemek, který si vybereme osloví i vnitřně, měli bychom si zvolit právě ten. Kromě našeho vnitřního pocitu bychom si měli zjistit o tomto místě i několik informací - co se na tomto místě nacházelo v minulosti, případně kdo tu bydlel před námi, v případě dvou lidí bychom se měli informovat jaké bylo jejich vzájemné soužití. Dalším důležitým faktorem je, zda se v blízkosti našeho domova nenachází žádný rušivý prvek, jakým je například vysílač, letiště, či rušná dálnice. Dobré je, pokud se popovídáme is lidmi v okolí, kteří se stanou našimi sousedy. Pokud jsou naši potenciální sousedé nepříliš přátelský, měli bychom zvážit koupi domu, či bytu. Místo, které zvažujeme by mělo také splňovat naše představy a ztotožňovat se s naším životním stylem. Třeba se zaměřit i na možnosti, které daná lokalita splňuje - možnost dopravy apod. Měli bychom tedy zvážit všechna pozitiva a negativa.

Výběr pozemku

Především by měl splňovat školu formy. Ideální je mírný svah s dostatečnou zadní oporou - nazývá se želva a také boční - nazývá se opora tygra a draka. Zároveň by měla poskytovat dostatečný výhled. Pak je třeba zjistit, zda je pozemek správně usazen z hlediska světových stran. Hledáním ideálního místa se zabývali už starodávný učenci Feng šuej a nazývali ho místem mezi Zemí a Nebem. Takových míst však nenajdeme mnoho.

Zařizování zahrady

Zařízení zahrady bychom měli přizpůsobit životnímu stylu obyvatel. Měla by být odrazem našich zájmů, potřeb, vkusu, očekávání a přání. Dům a zahradu bychom měli vzájemně propojit a měly by tvořit jeden celek. Všechny součásti zahrady bychom měli správně rozmístit tak, aby volně plynula energie čchi, zároveň by se však neměla nikde hromadit, ale ani ze zahrady unikat. Cílem zahrady podle Feng Šuej je, aby, zahrada tvořila prostor, kde žádný energetický prvek není příliš dominantní. Rozložení prostoru odpovídá principu nebeských zvířat, kde jsou jang a jin v rovnováze. Zároveň by měla být zachována rovnováha mezi barvami a tvary vybraných rostlin a zahradních staveb. Vždy bychom měli brát v úvahu to, že zahrada je na rozdíl od interiéru živý tvor a mění se v závislosti na ročních období a působením let a mění se podle potřeby svých majitelů.

Pro jaké rostliny se máme rozhodnout?

Určitě nám dáte za pravdu, že rostliny v zahradě dotvářejí celkovou atmosféru v exteriéru. Stimulují naše smysly prostřednictvím jejich barev, vůní, či tvaru, podněcují naši fantazii a umocňují v nás pocit ochrany a bezpečí. Kromě toho pozitivně ovlivňují naše zdraví - zvlhčují vzduch, který dýcháme, zachycují nečistoty, zachycují hluk a jsou domovem mnoha živočichů. Při výběru rostlin bychom se měli znovu řídit našim životním stylem a okolím v prostředí kde je umístíme. Rostliny bychom však měli mít vysázeny na správném místě, protože pouze ve správných podmínkách mohou přinést celkovou pozitivní atmosféru a proudění zdravé energie. Do zahrady bychom si měli umístit různé rostliny a dřeviny - stromy, květiny, bylinky a užitkové rostliny. Měli bychom je však volit s citem, v závislosti na jejich barvy, velikosti a tvaru rostlin a také to, jak budou vypadat vedle sebe.

Na co je třeba dbát při zařizování interiéru, jak vybrat nábytek, koberce a odstíny barev do našeho příbytku.

Při výběru jednotlivého nábytku a jeho barev musíme brát v úvahu naše individuální potřeby a samozřejmě náš životní styl. Musíme si dát udělat astrologický rozbor, tedy šťastné a nešťastné směry, bagua - rozdělení prostoru na osm částí podle světových stran a správného využití energie pátých prvků - voda, dřevo, oheň, země a kov. Všechny musí na sebe navzájem navazovat. Výsledkem tak bude vyvážený prostor, který působí nanejvýš harmonicky a poskytuje svým obyvatelům dostatek energie, ale i možnost celkové regenerace. K obecným pravidlům patří to, že bychom měli upřednostňovat přírodní materiály, živé rostliny a přednost bychom měli dát oblým tvarům nábytku.

Pro jaké doplňky se rozhodnout, aby byly umělecká díla, jako jsou obrazy, sošky a jiné artefakty v souladu s Feng Šuej

I toto téma je velmi individuální. Důležité je, že potřebujeme dodat určitým místnostem v bytě dostatek energie, co můžeme udělat pomocí vhodných barev, tvarů, nebo materiálů. Různé doplňky a materiály nám mohou k tomuto dost výrazně dopomoci. Vyhnout bychom se však měli věcem, které v nás vzbuzují negativní pocity, zda působí na nás rušivým dojmem. V každém interiéru máme jangové zóny, které vyžadují živější zařízení a motivy obrazů - energie dřeva a ohně.

Publikováno: 02. 08. 2017

Kategorie: Praktické tipy

Autor: Veronika Kloudová

Tagy: domov podle feng shui | feng shui