Jak vypadá ideální osvětlení koupelny?

Osvětlení v koupelně je velmi zásadní otázkou. Co myslíte, je dobré zvolit jedno centrální osvětlení, nebo raději několik bodových? Na co si musíme dávat pozor a kam bychom měli osvětlení umístit? Stačí, když se inspirujete našim článkem a možná vám zodpovíme na všechny otázky, které vás při tomto tématu napadnou. Dostatečné osvětlení v této místnosti je nezbytností, ať už pro ošetření naší pleti, nanesení make-upu, nebo pro hladké oholení. Pro to jsou právě na tuto místnost kladeny vysoké nároky, co se týče správného umístění svítidel, nebo vhodně zvolené intenzity osvětlení.

Vzhledem k tomu, že v této místnosti máme o něco více vlhkosti, než v jiných, musíme si zvolit správný materiál svítidel a dbát hlavně na bezpečnost. Pokud si vybíráme z mnoha svítidel, která jsou určena do koupelny, netřeba zapomínat, že je důležité zvolit si kvalitní materiály, které jsou odolné vůči zvýšené vlhkosti. Mezi takové materiály patří sklo, chrom, plast a nerezové materiály. Také by tato svítidla měla splňovat bezpečnostní normy. Proto je třeba vybrat takové, které jsou určeny pro použití v koupelnách. Bezpečná svítidla jsou dobře izolovaná a také dobře chráněna před politím vodou. V koupelnách bychom měli mít i žárovky o něco kvalitnější a sáhnout raději po halogenových. Co se týče správného rozmístění jednotlivých svítidel, důležité je, aby bylo v místnosti jedno hlavní - centrální svítidlo. To můžeme pak jednoduše kombinovat s různými doplňkovými, nástěnnými, umyvadlovými či bodovými svítidly.

Centrální svítidlo by mělo být intenzivní a mělo by dostatečně osvětlit celou koupelnu. Ideální je, pokud si lokální osvětlení zvolíme nad zrcadlem, zda v blízkosti umyvadla, nejlépe je, pokud ho máme po jeho obou stranách ve výšce očí. Toto světlo by nás však nemělo příliš oslňovat. Pokud máme koupelnu v podkroví, pak bychom mohli bodová světla vpustit do zkosené střechy. Netřeba zapomínat ani na to, že v koupelně bychom neměli provádět pouze fyzickou očistu těla, ale i určitou duchovní a relaxační činnost. Pro takové činnosti je dobré, pokud si pořídíme i osvětlení, které slouží na celkový relax a vypnutí našeho těla po těžkém a namáhavém dni. Mělo by být lokálního a tlumeného charakteru. Výborným řešením jsou výklopné bodová světla s možností nastavení směru záření, případně můžeme sáhnout po voděodolném osvětlení, které je přímo zabudované do vany, či vyrobené z LED diod a může se nacházet v blízkosti vany. Prostory koupelny můžeme pro účely volby osvětlení rozdělit do čtyř zón.

První se nachází přímo ve vnitřních prostorách umyvadla, vaně a sprchového koutu - jsou to tedy místa, kde dochází k bezprostřednímu kontaktu s vodou. V těchto místech většinou svítidla neumísťujeme, výjimkou jsou pouze svítidla přímo určené do van, či sprchových koutů. Druhou zónu tvoří nejbližší okolí vany, kde je také styk s vodou dost pravděpodobný. Zde můžeme umístit svítidla, která mají nanejvýš kvalitní izolaci. Do třetí zóny zařazujeme okolí vaně, sprchového koutu a umyvadla do vzdálenosti 0,6 m a nad vanou nad 2,25 m - tu bychom také neměli umisťovat žádné svítidla, s výjimkou těch speciálních. Poslední zónu tvoří prostor, mimo těchto zmíněných, kde můžeme klidně umístit klasická koupelnová svítidla.

Publikováno: 12. 10. 2016

Kategorie: Interiér

Autor: Veronika Kloudová

Tagy: jak vybrat světlo do koupelny | osvětlení koupelny