Jak vybrat vhodný pozemek?

Řešíte i vy otázku, jak si vybrat vhodný pozemek pro vaše nové bydlení? Pokud ano, určitě si zodpovězte následující otázky: Co je pro vás důležitější? Výběr lokality nebo postavit si dům přesně podle vašich představ? Pokud totiž upřednostníte výběr lokality, možná tomu budete muset přizpůsobit i projekt domu. A naopak, ne každý dům, musí být vhodný pro daný pozemek. Nezapomeňte zohlednit ani to, jak velký dům plánujete stavět. Bude patrový nebo bungalov? Jakou máte představu o zázemí u domu? Bude tam okrasná zahrada, bazén, příp. sportovní plocha? Chcete samostatně stojící garáž? A co tak altán, zahradní domek, venkovní krb? Jelikož každý má jiné priority a představy o svém budoucím bydlení, neexistuje univerzální odpověď na to, jaký pozemek je nejvhodnější. Přinášíme vám však několik rad, co by měl splňovat pozemek vhodný na stavbu.

Velikost pozemku

Malé pozemky s rozlohou kolem 300 - 400 m2 jsou vhodné hlavně na řadovou zástavbu. Na samostatně stojící rodinný dům plánujte pozemek o rozloze 600 m2 a více. Pro větší dům, resp. u domu jiný užitný prostor nebo zahradu počítejte alespoň s 1000 m2. Optimální poměr zastavěné plochy (počítají se všechny zpevněné plochy na pozemku) k celkové výměře pozemku je 1: 3. Pamatujte na to, že čím je pozemek větší, tím jsou náklady na jeho údržbu výše

Tvar pozemku

Nejvýhodnější tvar pozemku pro samostatně stojící rodinný dům je obdélník. Optimální poměr jeho stran je2: 3. Šířka pozemku alespoň 18 m nabízí určitou flexibilitu umístění staveb. Parcely užší než 15 m jsou značně omezující v dispozičním řešení.

Vzdálenost mezi sousedy

Stavbu lze umístit na hranici pozemku, pouze pokud její umístěním nebude trvalo užívání sousedního pozemku na určený účel. Pokud rodinné domy vytvářejí mezi sebou volný prostor, vzdálenost mezi nimi nesmí být menší než 7 m. Vzdálenost rodinných domů od společných hranic pozemků nesmí být menší než 2 m. Ve stísněných územních podmínkách lze vzdálenost mezi rodinnými domy snížit až na 4 m, pokud v žádné z protilehlých částí stěn nejsou okna obytných místností. Vzdálenost průčelí budov, v nichž jsou okna obytných místností, musí být nejméně 3 m od okraje pozemní komunikace. Vzájemné odstupy a vzdálenosti se měří na nejkratší spojnicích mezi vnějšími povrchy obvodových stěn, dále od hranic pozemků a okraje vozovky pozemní komunikace. Vystupující část stavby se zohledňuje, pokud vystupuje více než 1,50 m od stěny.

Publikováno: 10. 02. 2023 / Aktualizováno: 12. 05. 2017

Kategorie: Stavba a rekonstrukce

Autor: Veronika Kloudová

Tagy: jak vybrat pozemek