Openspace: Symbiotické propojení kuchyně a obývacího pokoje
Malé kuchyňky, kam se často nevejde ani jídelní stůl dnes ztrácejí na popularitě. Současný trend propojení kuchyně s jídelnou spolu s obývákem má kromě praktičnosti i sociální opodstatnění. Vždyť právě zde se rodina setkává po celodenním dni a může se zde klidně promluvit při chutné večeři. I když jde o zdánlivě nový trend, integrovaná kuchyň má delší tradici. Podobně uspořádané byli i dvoupokojové byty v různých panelácích. Většinou však byla kuchyňka malá a tak ji tvořila jen jednoduchá kuchyňská linka. Dnes je to opačně a na kuchyň a její vybavení se klade velký důraz.
S větším prostorem kuchyně se dnes počítá jako při panelácích, tak i při větších rodinných domech. V duchu této myšlenky se rekonstruují i mnohé rodinné domy. Ve větších bytech dokážeme spojením kuchyně s obývákem vytvořit reprezentativní prostor, naopak při menších dokážeme vytvořit o něco větší komfortnější prostor v bytě. Výhody takového prostoru ocení zejména ženy, které vedle vaření mohou snadněji komunikovat s ostatními členy rodiny, zda přijímat neformální návštěvy. Pokud začleníme kuchyni do relaxační či reprezentativní části bytu, docílíme estetický dojem celého interiéru. Vzhledově se dnes kuchyňský nábytek přizpůsobil ostatním kusem nábytku, na který se začal používat stejný, odolnější materiál, takže si můžeme takovým nábytkem zařídit celou domácnost pomocí jednoho stylu.
Nápadité a efektivní může být i zvolení si různých kusů nábytku, které se dají navzájem zkombinovat. Nábytek by však měl spolu ladit, přičemž kontrastní rozdíly opticky rozdělí prostor na kuchyňskou a odpočinkovou část. K tomu, aby vše spolu ladilo můžeme využít opakující se barvy, či materiály, nebo se můžeme rozhodnout pro stejnou podlahovou krytinu. V místnosti si můžeme umístit různé dekorační prvky, závěsy, zda svítidla z jedné modelové řady.
Publikováno: 01. 03. 2017
Kategorie: Interiér