Dekorativní osvětlení - proč je tak oblíbené na Vánoce?

Napadlo vás někdy, proč se ulice měst nebo vesnic ve vánoční čas rozzáří světelnými dekoracemi? Možná je to proto, že dekorativní osvětlení vnese do většinou podmračeného a sychravého zimního dne o poznání více optimismu, který se přenese také na vás. A Vánoce jsou časem pohody a klidu, který trávíte pohromadě se svojí rodinou.

Rozjasněte každý kout dekorativním osvětlením

Zkuste se podívat na nějaký tmavý kout na domě nebo ve vašem bytě. Když ho osvětlíte, hned bude působit mnohem útulněji a i vy se v něm budete cítit příjemněji. Což je ostatně i hlavní důvod toho, že je sortiment dekorativního osvětlení v době Vánoc tolik oblíbený. Ostatně se ani nemusí jednat přímo o vánoční dobu, světelnými dekoracemi lze vyzdobit přeci i zahradní párty či oslavu narozenin vašich dětí. Těm se zavděčíte hlavně barevnými světly.

Inspirace ze zahraničí

Ptáte-li se, odkud přišel zvyk zdobit si fasádu domu, stromy na zahradě či vnitřek obydlí světelnou dekorací, pak máme pro vás jednoduchou odpověď. Možná jste je zaregistrovali hlavně v amerických filmech s vánoční tématikou. Je pochopitelné, že v době globalizace se zvyky mezi zeměmi postupně prolínají. Ostatně proč ne, když se jedná o zvyk, který zpříjemní prostředí domova a udělá ho mnohem pohodlnějším k žití. Postupně si tedy tyto vánoční dekorace našly cestu i do našich domovů v České republice, kde postupně zdomácněly a našly své uplatnění nejen ve vánočním čase. Každým rokem na ulicích ve městech i na vesnicích přibývá domů, na kterých světelné řetězy, kabely, hvězdy či rampouchy můžete vidět viset. Lidé se totiž rádi nechají inspirovat pěknou tradicí, kterou postupem času přijmou za svou. A na to pochopitelně reagují i obchodníci a svůj sortiment přizpůsobují zvýšenému zájmu zákazníků o toto zboží. Stačí si jen projít nabídku kamenných prodejen nebo katalogy internetových obchodů a uvidíte sami, co všechno je na výběr. A ten je opravdu velmi pestrý. K dispozici jsou totiž praktické světelné řetězy nebo kabely, zajímavě vypadající světelné vánoční rampouchy či hvězdy, koule nebo sněhové vločky. A to vše v bílém a barevném provedení LED diod. Hledáte-li intimnější osvětlení, volte raději teplé bílé světlo, které svítí žlutě. Větší zářivosti naopak docílíte použitím studeného bílého světla. Dětem se zavděčíte nejspíš barevnými LED žárovkami nebo diodami. Děti jsou hravé a líbí se jim veselé a pestré barvy.

Nabídka s dostupností pro každého

O tom, že dekorativní světelné řetězy jsou populární i v našich končinách, přispívá také to, že jsou cenově dostupné a může si je dovolit koupit opravdu každý. I ten, který má hlouběji do kapsy, v sortimentu vánočních světelných dekorací najde tu, která jeho kapsu nezruinuje. Toto je velká výhoda LED vánočního osvětlení. Nemusíte zdobit hned celý dům, abyste to měli ve svém okolí pěkné. Někdy si vystačíte pouze s ozdobeným truhlíkem na okenním parapetu, ke kterému připevníte světelný řetěz a máte parádu, na níž bude radost se dívat.

S montáží světelné dekorace se příliš nenadřete

Další věcí, která stojí za oblíbeností dekorativního světelného osvětlení, je jeho velmi snadná montáž. Nemusíte vládnout pracovním nářadím jako profesionální řemeslník, opravdu stačí být jen minimálně zruční, abyste si svůj dům nebo byt hezky vyzdobili. Vezměme si například zábradlí na balkoně - stačí jen okolo něho světelný kabel nebo řetěz omotat a zapojit do zdroje elektrického proudu. Rozsvítíte a máte hotovo. Výborné je také využít okapové římsy a na ně připevnit světelnou výzdobu po obvodu střechy vašeho rodinného domu. Zde si ale budete asi muset vypomoci nalepovacími háčky nebo elektrikářskou páskou, které běžně koupíte v hobby marketech. Občas se stane, že zásuvka, do níž byste připojili napájecí kabel, je příliš daleko. Ke slovu pak přichází prodlužovací kabel, který celou situaci snadno vyřeší.

Solární osvětlení x LED osvětlení

Výhodný solární pohon vánočního osvětlení

Anebo můžete zakoupit dekorativní osvětlení na solární pohon. To využijete opravdu tehdy, není-li po ruce žádná zásuvka - například u živého plotu. Díky kolíku se solárním panelem, který zabodnete do země, se nabíjí akumulátor. Ten pak po setmění automaticky sepne svícení, které pak vydrží v provozu většinou po celou noc. A na druhý den opět akumulátor nabije sluneční energie. Jedná se o ekologický výrobek, jenž využívá obnovitelný zdroj ke svému provozu. A současně šetří také vaši kapsu, protože nespotřebovává elektrickou energii vyrobenou tradičním způsobem. Solární pohon dekorativního osvětlení je zajímavou alternativou pro každého, kterému není jedno životní prostředí, v němž žije.

LED žárovky jsou energeticky nenáročné

Velkou spotřebu elektřiny nemají ani LED diody, které jsou oproti běžný žárovkám o 90 % úspornější. To se pochopitelně promítne pozitivním způsobem také na váš účet za spotřebovanou elektřinu – ten se totiž nijak výrazně nezvyšení, pokud budete LED světelnou dekorací svítit v době vánočních svátků. Obvykle se přitom první světelné ozdoby začínají ve městech i vesnicích rozsvěcovat s první adventní nedělí na začátku prosince a končí se až v lednu o svátku Tří králů. Takže se svítí poměrnou dlouhou dobu. S příchodem LED žárovek ubyly starosti se spotřebou elektřiny a svítit vánočními dekoracemi je nyní o poznání příjemnější. Už víte, jaké dekorativní osvětlení si domů pořídíte? Je to velmi jednoduché, že. Nejspíš zvolíte stejně jako ostatní tolik oblíbené světelné řetězy a kabely. Stačí si jen vybrat tu nejvhodnější barvu, která učiní z vašeho domova kouzelné místo k bytí.

Publikováno: 11. 09. 2018

Kategorie: Praktické tipy

Autor: Lucie Vlasatá