Jaké typy svářeček existují

Existuje několik metod sváření a také několik typů svářeček. S jejich pomocí můžete dosáhnout velice kvalitního výsledku sváření. V podstatě existují celkem tři typy svářeček: trafosvářečka, invertorová svářečka a polyfúzní svářečka. Každá z nich nabízí určité výhody, ale samozřejmě také nevýhody, takže při výběru svářečky je nutné zvážit, k čemu budete svářečku používat nejvíce.

Trafosvářečka

Tento typ svářečky zapojíte do elektrického obvodu a můžete začít pracovat. Obvykle pracuje se zdrojem 230 nebo 400 V. Její nevýhodou je vysoká hmotnost, která začíná na 20 kg a může pokračovat i výše. Proto je také manipulace s nimi obtížnější – o přenosu mimo dílnu nemluvě. Důležitou součástí těchto svářeček je ventilátor (zajišťuje chlazení), na jehož kvalitu se zaměřte. Když bude příliš slabý, budete většinu času čekat na zchlazení přístroje. A to je dost neefektivní.

Invertorová svářečka

Tyto svářečky jsou skvělé pro ty, kteří potřebují svařovat i mimo dílnu, protože disponují nízkou hmotností 5 až 7 kg. Nabízí celou řadu funkcí, jako je svařování TIG nebo WIG a další. Jsou o něco dražší než trafosvářečky, ale funkce, které nabízí, jsou pro kutily velice lákavé. Některé mají například displej, který zobrazuje důležité informace o svařování. Funkce Pilot ARC neboli automatický oblouk nabízí velmi pohodlné zapalování oblouku (využívá se u svařovacích automatů). Dostupné jsou další a další funkce.

Polyfúzní svářečka

Tento typ svářečky je důležitou součástí vybavení každého instalatéra. Polyfúzní svářečky se používají ke svařování plastů. Je malá, takže ji bez problému můžete umístit do kufru s nářadím a také její cena je velice příznivá. Její nákup můžete zvážit také v případě, že se chystáte na rekonstrukci související s výměnou potrubí svépomocí. Výhodou je, že se s ní dá pracovat také v omezených prostorách.

Publikováno: 28. 09. 2021

Kategorie: Praktické tipy

Autor: Lucie Vlasatá