Jaká kritéria by měla splňovat kancelářská židle

Mnoho lidí tráví velkou část dne prací za pracovním stolem. Proto je velmi důležité, aby židle, na které takto pracující člověk sedí, byla kvalitní a splňovala požadavky zdravého sezení. To, že si pořídíme luxusní kancelářské křeslo, ještě neznamená, že splňuje kritéria zdravého sezení. Splnit dokonale tyto kritéria mohou i levné kancelářské židle. Záleží jak moc se židle či křeslo dokáže přizpůsobit naší výšce, váze a celkově tělesným proporcím. Někdo může mít dlouhé nohy, kratší tělo či naopak, pak bude logicky každému vyhovovat jiné nastavení židle. Kritérií, podle kterých můžeme vybrat vhodnou kancelářskou židli pro sebe, existuje mnoho:
  • design,
  • materiál,
  • cena,
  • výrobce/značka,
  • záruka,
  • pevnost konstrukce.
Je rozdíl, zda vybírá židli človíček vážící 55 kg anebo člověk kolem 100 kg či více. Většinou platí, že čím více kilo člověk má, tím bytelnější kancelářskou židli bude potřebovat, včetně pevného a odolného potahového materiálu. Počítat musíme také s tím, že za takový výrobek si člověk připlatí. Ostatně to platí pro veškeré druhy nábytku. Čím bytelnější, odolnější, tím dražší.

Délka sezení

Při výběru konferenční židle (kancelářské i jednací) bereme vždy v potaz, jak dlouho ji budeme během dne využívat. Je rozdíl, zda na ní budeme sedět 4 hodiny denně anebo 8 a více. Tudíž i tento aspekt berte v potaz. Ne, že by bylo fuk, na čem sedíte. Ale…Čím více namáhaná židle, tím odolnější a kvalitnější by měla být.

Správné sezení

Důležité je, aby mimo bytelné konstrukce, potahového materiálu, barvy, designu, výškového nastavení splňovala i kritéria na zdravé sezení. Správná výška sedáku, jeho hloubka, opěrka, přídavná bederní část apod. Vždy je vhodné si na židli zkusit sednout a nastavit podle vlastních parametrů. Pokud sedíte správně, vše je dobře nastaveno, židle se vám líbí, splňuje představu o ceně vs kvalitě, pak hurá přejít na placení.

Publikováno: 05. 06. 2018

Kategorie: Praktické tipy

Autor: Lucie Vlasatá