Jak efektivně ochránit majetek: Je lepší kamerový systém, nebo fotopast?

Že jste se rozhodli učinit určitá opatření pro ochranu majetku, je naprosto v pořádku. Ale měli byste zvážit, jaké konkrétní řešení zvolíte. Jako „jasná volba“ se nabízí kamerový systém, který je cenově dostupnější než v minulosti. Zároveň se však nabízí otázka, zda si místo kamer raději nepořídit fotopast. Zařízení se přeci jen obejde bez kabeláže připojeného k napájení a má i spoustu dalších výhod. Posuďte sami.

CCTV je na očích

Ať chcete, nebo ne, kamery jsou bohužel vidět. Některé potenciální pachatele to může odradit, ale pokud se někdo rozhodne jednat, tak se zamaskuje, případně kameru odcloní.

Náročnější instalace a kabeláž

Uvést kamerový systém do provozu není úplně jednoduché. Navíc jsou nevyhnutelné určité stavební úpravy, vrtání děr pro kabeláž atd. Mimo to se neobejdete bez monitoru. A když už systém nainstalujete, jen těžko ho bude přemísťovat.

Kamery vyžadují napájení

Aby mohly fungovat, potřebují být připojeny na elektrickou síť. Pachatel však může vyhodit jistič. Případný záložní zdroj neudrží kamery v provozu déle než několik minut.

Vyšší cena a provozní náklady

Přestože je kamerový systém výrazně levnější než v minulosti, stále jde o poměrně drahé řešení. K pořizovací ceně navíc musíte připočítat také provozní náklady. Elektřina není zadarmo.

V čem jsou fotopasti výhodnější?

Z výše uvedených faktů vyplývá, že kamerový systém není vhodný k odhalení zloděje, ale spíše pro monitoring, kdy všichni vědí, že je prostor sledován kamerami. Může pachatele odradit, ale toho, kdo je pro loupež rozhodnutý, nezastaví a neodhalí. Co se týče fotopastí, jejich výhody spočívají v tom, že:
  • pracují na baterie a nevyžadují napojení na el. síť,
  • snadno se maskují a je takřka nemožné je najít,
  • díky GSM modulu odesílají pořízení fotografie či videa na mobil/e-mail,
  • jsou cenově dostupnější.
Zda se nakonec rozhodnete pro kamerový systém, nebo dát přednost nesporně praktičtější fotopasti, je na vás.

Publikováno: 14. 03. 2018 / Aktualizováno: 29. 05. 2023

Kategorie: Praktické tipy

Autor: Lucie Vlasatá

Tagy: fotopast nebo cctv | kamerový systém nebo fotopast